A rajzfilmről
2013.01.30. 11:57
A Super Mario World az azonos című játék alapján készült rajzfilmsorozat. A játékhoz hűen ez a Dinoszaurusz szigeten játszódik, így ebben nem szerepel Toad, helyette Yoshi. Érdekesség, hogy mivel a dínók földjén játszódik, ezért az őskorba csöppenünk bele, ősemberek is szerepelnek. Ez az utolsó Mario rajzfilm a DIC Entertainment jóvoltából, melyet 1991. szeptember 14. és 1991. december 7. között sugároztak.
Ebből a sorozatból csak 13 rész készült, de ugyanúgy kb. 11 percesek, mellette más videojátékokból készítettek rajzfilmet, mint például Kid Icarus, így kitöltve a fél órás műsoridőt. A másik sorozat címe: Captain N: The Game Master, melynek főszereplője egy nagy videojátékos, akit mindig beszippant az adott játék, amivel játszik.
A Super Mario World alaptörténete kapcsolatot mutat a The Adventures of Super Mario Bros. 3 és eközött, ugyanis a Mario 3 utolsó részében (Super Koopa) végleg száműzték Bowsert, 7 gyerekét, és csatlósait. Ezután a Dínók földjét próbálják elfoglalni, így Marióéknak ott van tennivalójuk. Marióék éppen ekkor tervezik a nyaralásukat ugyanitt, így Bowser ismét elrabolja Hercegnőt. Marióék összebarátkoznak Yoshival, aki segítségükre lesz, nemcsak Hercegnőt mentik meg Bowser Neon kastélyából, hanem Kupolavárost (Dome City-t) is megmentik ellenségeiktől. Ezt a várost ősemberek lakják, és néhány részben előkerül Oogtar, az egyik lakos, aki szintén segít Marióéknak. Ahogy fentebb írtam, Toad nem szerepel ebben a sorozatban, mivel nem a Gomba Királyságban játszódik a sorozat. Ő biztosan a valósik Hercegnőre vigyázott, ugyanis elég nehéz elhinni, hogy ugyanazt a Hercegnőt látjuk, ugyanis itt a bőre fakó, és az ajkai is sötétebbek.
Néhány rész a való életben is fellelhető dolgokat is megjelenít, például utcai bandázás (Born to Ride), függőség (Rock TV), iskolai zaklatás (A Little Learning), elhízás (King Scoopa Koopa). Néhány rész mint például a The Wheel Thing vagy a Party Line érdekesen mutatja be, hogy Kupolaváros lakói hogyan viszonyulnak, az akkor újnak számító találmányokhoz.
A Super Mario World rajzfilmsorozat az előző szériákhoz hasonlóan sok kapcsolatot mutat a játékból, az abból átvett elemet ötletesen használták fel. Jó ötlet volt, mivel a Dinoszaurusz szigeten játszódik, ezért ősemberek lakják a szigetet, Yoshi angolul beszél. Érdekesen valósították meg, ahogy a játékban Yoshi nem megy be a kastélyba, szellemházba, és láthatóan nem szívesen úszik a vízben. A rajzfilmben olyankor Yoshi elfut, becsukja a szemét, és reszketve várja, hogy mi lesz Marióval. És persze enni a sorozatban is nagyon szeret. Van némi különbség a karakterek megjelenítésében, az előző szériákhoz, és a játékokhoz képest. Mario, Luigi, Hercegnő, Bowser és a 7 Koopalingek ugyanúgy megmaradtak, mint a Mario 3 rajzfilmben, néhány Super Mario World exkluzív karakter és hely nevét megváltoztatták a játékhoz képest:
-
Boo = Ghost
-
Banzai Bill = Magnum Bill
-
Bowser's Castle = Neon Castle vagy Coney Island Disco Palace
-
Chargin' Chucks = Koopa Footbal Players
-
Forest of Illusion = The Enchanted Forest
-
Mecha-Koopas = Mechkoopas vagy Robot Koopas
-
Magikoopas = Koopa Wizards
-
Sumo Bro. = Fire Sumo.
-
Urchin = Spine Fish
-
Wigglers = Caterpillars
-
Monty Mole = Gophers
-
P-Ballons = Magic Balloons
A rajzfilmet eredetileg 1991 őszétől kezdte sugározni a NBC televíziós csatorna a Captain N: The Game Master rajzfilmmel együtt. Eleinte mint Super Mario Bros. 4 rajzfilmre hivatkoztak, mivel ekkor még nem jelent meg a játék, Japánban meg a Super Mario World csak alcím volt, eredetileg Super Mario Bros. 4 címen jelent meg. Európába 1994-ben jutott el, Németországban az RTL csatorna sugározta. Ez az egyetlen olyan Mario rajzfilm, mely Ausztráliába is eljutott, a Network Ten, és a Cheez TV jóvoltából.
A Super Mario World-del vetített Captain N, a harmadik évad volt, ezzel promotálták Amerikában a játékot, valamint a Captain N szériával elérték azt is, hogy a NES tovább éljen. A sorozatot később is többször leadták, 2005-ben a Spacetoon TV csatornában, ezzel Közel-Keletre is eljutott. Később a Nickelodeonon is vetítették. 2009-ben még egyszer leadták Ausztráliában, valamint 2011-ben Dél-Koreában is bemutatták. Ez a rajzfilm jóval elterjedtebb, mint a The Adventures of Super Mario Bros. 3, mégis nagyobb npszerűségnek örvend az utóbbi, mivel az hangulatosabb.
Epizódok listája
-
Fire Sale (1991. szeptember 14.)
-
The Wheel Thing (1991. szeptember 21.)
-
Send in the Clown (1991. szeptember 28.)
-
Ghosts 'R' Us (1991. október 5.)
-
King Scoopa Koopa (1991. október 12.)
-
A Night Before Cave Christmas (1991. október 19.)
-
Born to Ride (1991. október 26.)
-
Party Line (1991. november 2.)
-
Gopher Bash (1991. november 9.)
-
Rock TV (1991, november 16.)
-
The Yoshi Shuffle (1991. november 23.)
-
A Little Learning (1991. november 30.)
-
Mama Luigi (1991. december 7.)
A rajzfilmsorozat először 1996-ban jelent meg videokazettán "Super Mario World Super Christmas Adventures" címmel. Azóta több videokazettán is megjelent. DVD-n először Ausztráliában jelent meg, ez az összes részt tartalmazza. Azóta mindenhol kapható DVD-n.
Magyar változat
Magyarországon soha nem vetítették TV-n, és először 2006 őszén jelent meg DVD-n. Ez hat részt tartalmazott, a Captain N-nel együtt.
A szinkronhangok ugyanazok maradtak, mint az előző szériában:
-
Mario - Angol: Walker Boone, Magyar: Kerekes József
-
Luigi - Angol: Tony Rosato, Magyar: Fekete Zoltán
-
Hercegnő - Angol: Tracey Moore, Magyar: Soleczky Janka
-
Yoshi - Andrew Sabiston, Magyar: Seszták Szabolcs
-
Bowser - Angol: Harvey Atkin, Magyar: Faragó András
-
Hip és Hop Koopa - Tara Charenoff, Magyar: Haffner Anikó
-
Kootie Pie Koopa - Angol: Paulina Gillis, Magyar: Szabó Gertrúd
-
Cheatsy Koopa - James Rankin, Magyar: Láng Balázs
-
Big Mouth Koopa - Dan Hennessey, Magyar: Elek Ferenc
-
Kooky Von Koopa - Michael Stark, Magyar: Szokol Péter
-
Bully Koopa - Gordon Masten, Magyar: Seder Gábor
Képek a DVD-kiadványról
|